Postinumeroalue · Sastamala
38280 Illo
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 38280 Illo (Sastamala) asui 398 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 59,1 km², joten asukkaita on 6,7 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 680 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 294. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 17 postinumeroalueesta.
20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 9,5 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 178 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (326 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Sastamala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Sastamala
- 38420 Häijää28 608 €
- 38120 Kutala28 256 €
- 38140 Kärppälä27 756 €
- 38250 Roismala26 747 €
- 38100 Karkku26 603 €
- 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €
- 38220 Stormi25 207 €
- 38470 Hyynilä24 980 €
- 38270 Sammaljoki24 785 €
- 38300 Kiikka24 311 €
- 38360 Kiikoinen24 257 €
- 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €
Lähimmät postinumerot
- 38220 Stormi25 207 €
- 38250 Roismala26 747 €
- 38270 Sammaljoki24 785 €
- 38300 Kiikka24 311 €
- 38360 Kiikoinen24 257 €
- 38420 Häijää28 608 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.