Postinumeroalue · Sastamala

38420 Häijää

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 057koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 608 €+9 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38420 Häijää (Sastamala) asui 1 057 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 62,8 km², joten asukkaita on 17 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 608 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % enemmän kuin koko maassa. Se on 536. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 17 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 486 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38420 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 608 €
Keskitulo, asukkaat30 524 €
Mediaanitulo, taloudet46 063 €
Keskitulo, taloudet53 100 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %63 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,6 %
16–194,1 %
20–299,5 %
30–3912,0 %
40–4913,9 %
50–5912,2 %
60–6915,3 %
70–7910,1 %
80+5,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (839 henkeä).

Vain perusaste18,2 %
Ylioppilastutkinto3,9 %
Ammatillinen48,3 %
Alempi korkeakoulu22,1 %
Ylempi korkeakoulu7,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset46,4 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat5,4 %
Eläkeläiset25,5 %
Lapset 0–1416,5 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat486
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet33 %
Lapsitaloudet24 %
Asuntojen keskikoko103,7 m²
Asumisväljyys48,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit390
Työpaikat alueella252

Sastamala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sastamala

  1. 38120 Kutala28 256 €
  2. 38140 Kärppälä27 756 €
  3. 38250 Roismala26 747 €
  4. 38100 Karkku26 603 €
  5. 38280 Illo25 680 €
  6. 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €
  7. 38220 Stormi25 207 €
  8. 38470 Hyynilä24 980 €
  9. 38270 Sammaljoki24 785 €
  10. 38300 Kiikka24 311 €
  11. 38360 Kiikoinen24 257 €
  12. 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 38280 Illo25 680 €
  2. 38300 Kiikka24 311 €
  3. 38360 Kiikoinen24 257 €
  4. 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €
  5. 38470 Hyynilä24 980 €
  6. 38490 Haukijärvi22 753 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.