Postinumeroalue · Sastamala

38360 Kiikoinen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 048koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 257 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38360 Kiikoinen (Sastamala) asui 1 048 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 160,9 km², joten asukkaita on 6,5 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 257 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 799. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 17 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 536 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38360 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 257 €
Keskitulo, asukkaat27 008 €
Mediaanitulo, taloudet35 842 €
Keskitulo, taloudet43 599 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %62 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,7 %
16–194,3 %
20–296,4 %
30–3910,4 %
40–4910,2 %
50–5911,8 %
60–6917,7 %
70–7915,3 %
80+8,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (858 henkeä).

Vain perusaste26,0 %
Ylioppilastutkinto2,8 %
Ammatillinen46,7 %
Alempi korkeakoulu17,5 %
Ylempi korkeakoulu7,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,9 %
Työttömät4,7 %
Opiskelijat5,5 %
Eläkeläiset35,7 %
Lapset 0–1414,7 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat536
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa78 %
Vuokra-asunnoissa19 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko100,4 m²
Asumisväljyys53,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit224
Työpaikat alueella206

Sastamala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sastamala

  1. 38420 Häijää28 608 €
  2. 38120 Kutala28 256 €
  3. 38140 Kärppälä27 756 €
  4. 38250 Roismala26 747 €
  5. 38100 Karkku26 603 €
  6. 38280 Illo25 680 €
  7. 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €
  8. 38220 Stormi25 207 €
  9. 38470 Hyynilä24 980 €
  10. 38270 Sammaljoki24 785 €
  11. 38300 Kiikka24 311 €
  12. 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 38270 Sammaljoki24 785 €
  2. 38280 Illo25 680 €
  3. 38300 Kiikka24 311 €
  4. 38420 Häijää28 608 €
  5. 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €
  6. 38470 Hyynilä24 980 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.