Postinumeroalue · Sastamala

38250 Roismala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 250koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 747 €+2 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38250 Roismala (Sastamala) asui 1 250 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 84,2 km², joten asukkaita on 15 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 747 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 985. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 17 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 557 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38250 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 747 €
Keskitulo, asukkaat29 300 €
Mediaanitulo, taloudet46 952 €
Keskitulo, taloudet52 339 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %65 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,3 %
16–194,5 %
20–297,4 %
30–3911,8 %
40–4911,7 %
50–5915,4 %
60–6914,7 %
70–7913,4 %
80+3,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (996 henkeä).

Vain perusaste18,3 %
Ylioppilastutkinto3,1 %
Ammatillinen50,6 %
Alempi korkeakoulu21,5 %
Ylempi korkeakoulu6,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,8 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat6,1 %
Eläkeläiset26,9 %
Lapset 0–1415,8 %
Muut1,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat557
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa89 %
Vuokra-asunnoissa10 %
Yksinasuvien taloudet31 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko109,1 m²
Asumisväljyys50,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja3 %
Kesämökit261
Työpaikat alueella459

Sastamala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sastamala

  1. 38420 Häijää28 608 €
  2. 38120 Kutala28 256 €
  3. 38140 Kärppälä27 756 €
  4. 38100 Karkku26 603 €
  5. 38280 Illo25 680 €
  6. 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €
  7. 38220 Stormi25 207 €
  8. 38470 Hyynilä24 980 €
  9. 38270 Sammaljoki24 785 €
  10. 38300 Kiikka24 311 €
  11. 38360 Kiikoinen24 257 €
  12. 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 38200 Vammala Keskus23 758 €
  2. 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €
  3. 38220 Stormi25 207 €
  4. 38270 Sammaljoki24 785 €
  5. 38280 Illo25 680 €
  6. 38300 Kiikka24 311 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.