Postinumeroalue · Sastamala
38220 Stormi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 38220 Stormi (Sastamala) asui 728 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 120,2 km², joten asukkaita on 6,1 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 207 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 471. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 17 postinumeroalueesta.
16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 27 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 9,4 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 358 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (610 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Sastamala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Sastamala
- 38420 Häijää28 608 €
- 38120 Kutala28 256 €
- 38140 Kärppälä27 756 €
- 38250 Roismala26 747 €
- 38100 Karkku26 603 €
- 38280 Illo25 680 €
- 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €
- 38470 Hyynilä24 980 €
- 38270 Sammaljoki24 785 €
- 38300 Kiikka24 311 €
- 38360 Kiikoinen24 257 €
- 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €
Lähimmät postinumerot
- 38140 Kärppälä27 756 €
- 38200 Vammala Keskus23 758 €
- 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €
- 38250 Roismala26 747 €
- 38270 Sammaljoki24 785 €
- 38280 Illo25 680 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.