Postinumeroalue · Sastamala

38470 Hyynilä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat237koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 980 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38470 Hyynilä (Sastamala) asui 237 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 44,0 km², joten asukkaita on 5,4 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 980 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 551. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 17 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 108 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38470 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 980 €
Keskitulo, asukkaat25 484 €
Mediaanitulo, taloudet41 249 €
Keskitulo, taloudet47 362 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %61 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,1 %
16–195,5 %
20–296,8 %
30–3910,1 %
40–4915,6 %
50–5911,0 %
60–6915,2 %
70–7916,5 %
80+6,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (200 henkeä).

Vain perusaste14,5 %
Ylioppilastutkinto0,5 %
Ammatillinen59,0 %
Alempi korkeakoulu21,0 %
Ylempi korkeakoulu5,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,8 %
Työttömät5,9 %
Opiskelijat5,1 %
Eläkeläiset32,5 %
Lapset 0–1411,8 %
Muut3,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat108
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet32 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko98,2 m²
Asumisväljyys46,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit169
Työpaikat alueella21

Sastamala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sastamala

  1. 38420 Häijää28 608 €
  2. 38120 Kutala28 256 €
  3. 38140 Kärppälä27 756 €
  4. 38250 Roismala26 747 €
  5. 38100 Karkku26 603 €
  6. 38280 Illo25 680 €
  7. 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €
  8. 38220 Stormi25 207 €
  9. 38270 Sammaljoki24 785 €
  10. 38300 Kiikka24 311 €
  11. 38360 Kiikoinen24 257 €
  12. 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 38360 Kiikoinen24 257 €
  2. 38420 Häijää28 608 €
  3. 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €
  4. 38490 Haukijärvi22 753 €
  5. 38510 Suodenniemi23 342 €
  6. 38600 Lavia Keskus22 806 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.