Postinumeroalue · Hankasalmi

41500 Hankasalmi Asemanseutu

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 205koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 408 €−15 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 41500 Hankasalmi Asemanseutu asui 1 205 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 136,8 km², joten asukkaita on 8,8 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 408 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 389. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 8 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 14,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 630 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 41500 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 408 €
Keskitulo, asukkaat25 486 €
Mediaanitulo, taloudet33 939 €
Keskitulo, taloudet40 807 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %62 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,3 %
16–193,7 %
20–294,3 %
30–399,1 %
40–4912,3 %
50–5913,2 %
60–6918,2 %
70–7916,3 %
80+8,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 007 henkeä).

Vain perusaste25,7 %
Ylioppilastutkinto2,3 %
Ammatillinen53,2 %
Alempi korkeakoulu14,7 %
Ylempi korkeakoulu4,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,2 %
Työttömät5,9 %
Opiskelijat5,1 %
Eläkeläiset38,2 %
Lapset 0–1413,2 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat630
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa78 %
Vuokra-asunnoissa20 %
Yksinasuvien taloudet46 %
Lapsitaloudet17 %
Asuntojen keskikoko80,5 m²
Asumisväljyys45,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja14 %
Kesämökit215
Työpaikat alueella294

Hankasalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hankasalmi

  1. 41490 Niemisjärvi25 392 €
  2. 41580 Sauvamäki23 372 €
  3. 41540 Ristimäki22 886 €
  4. 41520 Hankasalmi Keskus22 656 €
  5. 41550 Hannula21 840 €
  6. 41530 Veneranta21 232 €
  7. 41560 Säkinmäki20 100 €

Lähimmät postinumerot

  1. 41440 Ruuhimäki25 203 €
  2. 41450 Leppälahti27 750 €
  3. 41490 Niemisjärvi25 392 €
  4. 41520 Hankasalmi Keskus22 656 €
  5. 41530 Veneranta21 232 €
  6. 41540 Ristimäki22 886 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.