Postinumeroalue · Hankasalmi

41580 Sauvamäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat211koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 372 €−11 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 41580 Sauvamäki (Hankasalmi) asui 211 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 79,7 km², joten asukkaita on 2,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 372 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 109. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 8 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 107 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 41580 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 372 €
Keskitulo, asukkaat26 657 €
Mediaanitulo, taloudet39 023 €
Keskitulo, taloudet44 383 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %62 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,2 %
16–192,4 %
20–295,2 %
30–3910,4 %
40–4912,8 %
50–5917,1 %
60–6917,1 %
70–7915,2 %
80+5,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (177 henkeä).

Vain perusaste22,6 %
Ylioppilastutkinto2,3 %
Ammatillinen56,5 %
Alempi korkeakoulu15,3 %
Ylempi korkeakoulu3,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,1 %
Työttömät6,2 %
Opiskelijat3,3 %
Eläkeläiset31,3 %
Lapset 0–1414,2 %
Muut1,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat107
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko108,8 m²
Asumisväljyys55,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit84
Työpaikat alueella77

Hankasalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hankasalmi

  1. 41490 Niemisjärvi25 392 €
  2. 41540 Ristimäki22 886 €
  3. 41520 Hankasalmi Keskus22 656 €
  4. 41500 Hankasalmi Asemanseutu22 408 €
  5. 41550 Hannula21 840 €
  6. 41530 Veneranta21 232 €
  7. 41560 Säkinmäki20 100 €

Lähimmät postinumerot

  1. 41540 Ristimäki22 886 €
  2. 41550 Hannula21 840 €
  3. 41560 Säkinmäki20 100 €
  4. 41630 Oravasaari28 492 €
  5. 41660 Toivakka Keskus25 123 €
  6. 41710 Rutalahti-Kivisuo25 407 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.