Postinumeroalue · Hankasalmi
41540 Ristimäki
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 41540 Ristimäki (Hankasalmi) asui 213 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 76,4 km², joten asukkaita on 2,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 886 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 243. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 8 postinumeroalueesta.
9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 11,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 106 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (189 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Hankasalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Hankasalmi
- 41490 Niemisjärvi25 392 €
- 41580 Sauvamäki23 372 €
- 41520 Hankasalmi Keskus22 656 €
- 41500 Hankasalmi Asemanseutu22 408 €
- 41550 Hannula21 840 €
- 41530 Veneranta21 232 €
- 41560 Säkinmäki20 100 €
Lähimmät postinumerot
- 41500 Hankasalmi Asemanseutu22 408 €
- 41520 Hankasalmi Keskus22 656 €
- 41530 Veneranta21 232 €
- 41550 Hannula21 840 €
- 41560 Säkinmäki20 100 €
- 41580 Sauvamäki23 372 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.