Postinumeroalue · Hankasalmi

41550 Hannula

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat146koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 840 €−17 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 41550 Hannula (Hankasalmi) asui 146 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 37,2 km², joten asukkaita on 3,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 840 € vuodessa verojen jälkeen, 17 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 523. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 8 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 3,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 66 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 41550 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 840 €
Keskitulo, asukkaat27 725 €
Mediaanitulo, taloudet36 751 €
Keskitulo, taloudet47 432 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

28 %56 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,9 %
16–194,8 %
20–294,8 %
30–398,2 %
40–4910,3 %
50–5912,3 %
60–6919,2 %
70–7917,1 %
80+3,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (111 henkeä).

Vain perusaste25,2 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen48,6 %
Alempi korkeakoulu14,4 %
Ylempi korkeakoulu9,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,2 %
Työttömät1,4 %
Opiskelijat8,9 %
Eläkeläiset36,3 %
Lapset 0–1417,1 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat66
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko112,3 m²
Asumisväljyys52,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit103
Työpaikat alueella30

Hankasalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hankasalmi

  1. 41490 Niemisjärvi25 392 €
  2. 41580 Sauvamäki23 372 €
  3. 41540 Ristimäki22 886 €
  4. 41520 Hankasalmi Keskus22 656 €
  5. 41500 Hankasalmi Asemanseutu22 408 €
  6. 41530 Veneranta21 232 €
  7. 41560 Säkinmäki20 100 €

Lähimmät postinumerot

  1. 41520 Hankasalmi Keskus22 656 €
  2. 41530 Veneranta21 232 €
  3. 41540 Ristimäki22 886 €
  4. 41560 Säkinmäki20 100 €
  5. 41580 Sauvamäki23 372 €
  6. 41630 Oravasaari28 492 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.