Postinumeroalue · Hankasalmi
41530 Veneranta
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 41530 Veneranta (Hankasalmi) asui 146 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 32,1 km², joten asukkaita on 4,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 232 € vuodessa verojen jälkeen, 19 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 655. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 8 postinumeroalueesta.
14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 16 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 20,6 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 71 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (125 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Hankasalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Hankasalmi
- 41490 Niemisjärvi25 392 €
- 41580 Sauvamäki23 372 €
- 41540 Ristimäki22 886 €
- 41520 Hankasalmi Keskus22 656 €
- 41500 Hankasalmi Asemanseutu22 408 €
- 41550 Hannula21 840 €
- 41560 Säkinmäki20 100 €
Lähimmät postinumerot
- 41490 Niemisjärvi25 392 €
- 41500 Hankasalmi Asemanseutu22 408 €
- 41520 Hankasalmi Keskus22 656 €
- 41540 Ristimäki22 886 €
- 41550 Hannula21 840 €
- 41560 Säkinmäki20 100 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.