Postinumeroalue · Hankasalmi

41520 Hankasalmi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 765koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 656 €−14 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 41520 Hankasalmi Keskus asui 1 765 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 200,9 km², joten asukkaita on 8,8 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 656 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 317. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 8 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 936 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 69 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 41520 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 656 €
Keskitulo, asukkaat25 957 €
Mediaanitulo, taloudet33 529 €
Keskitulo, taloudet40 925 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %65 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,4 %
16–194,9 %
20–294,6 %
30–397,6 %
40–4910,9 %
50–5911,7 %
60–6917,1 %
70–7918,2 %
80+12,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 494 henkeä).

Vain perusaste27,4 %
Ylioppilastutkinto2,7 %
Ammatillinen44,8 %
Alempi korkeakoulu18,1 %
Ylempi korkeakoulu7,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,5 %
Työttömät4,2 %
Opiskelijat6,1 %
Eläkeläiset41,9 %
Lapset 0–1411,2 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat936
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa69 %
Vuokra-asunnoissa30 %
Yksinasuvien taloudet50 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko85,8 m²
Asumisväljyys47,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit492
Työpaikat alueella618

Hankasalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hankasalmi

  1. 41490 Niemisjärvi25 392 €
  2. 41580 Sauvamäki23 372 €
  3. 41540 Ristimäki22 886 €
  4. 41500 Hankasalmi Asemanseutu22 408 €
  5. 41550 Hannula21 840 €
  6. 41530 Veneranta21 232 €
  7. 41560 Säkinmäki20 100 €

Lähimmät postinumerot

  1. 41450 Leppälahti27 750 €
  2. 41490 Niemisjärvi25 392 €
  3. 41500 Hankasalmi Asemanseutu22 408 €
  4. 41530 Veneranta21 232 €
  5. 41540 Ristimäki22 886 €
  6. 41550 Hannula21 840 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.