Postinumeroalue · Vaala

91720 Oterma

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat50koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 888 €−13 % vs. koko maa
Keski-ikä64 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 91720 Oterma (Vaala) asui 50 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 64 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 268,2 km², joten asukkaita on 0,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 888 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 242. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 12 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 34 asuntokuntaa, keskimäärin 1,50 henkeä taloudessa, ja 100 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 91720 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 888 €
Keskitulo, asukkaat24 700 €
Mediaanitulo, taloudet29 476 €
Keskitulo, taloudet35 810 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %61 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–150,0 %
16–192,0 %
20–294,0 %
30–392,0 %
40–496,0 %
50–5924,0 %
60–6928,0 %
70–7916,0 %
80+18,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (49 henkeä).

Vain perusaste20,4 %
Ylioppilastutkinto2,0 %
Ammatillinen53,1 %
Alempi korkeakoulu20,4 %
Ylempi korkeakoulu4,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,0 %
Työttömät14,0 %
Opiskelijat4,0 %
Eläkeläiset44,0 %
Lapset 0–140,0 %
Muut0,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat34
Henkeä / asuntokunta1,50
Omistusasunnoissa100 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Yksinasuvien taloudet59 %
Lapsitaloudet3 %
Asuntojen keskikoko85,3 m²
Asumisväljyys58,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit185
Työpaikat alueella5

Vaala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vaala

  1. 91780 Neittävä25 758 €
  2. 91790 Nuojua25 145 €
  3. 92830 Veneheitto24 912 €
  4. 91760 Säräisniemi23 549 €
  5. 92810 Pelsonsuo22 851 €
  6. 91700 Vaala Keskus – Oterma22 140 €
  7. 91730 Kankari22 011 €
  8. 91750 Liminpuro21 308 €
  9. 91710 Jylhämä20 595 €
  10. 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
  11. 88340 Manamansalo18 471 €

Lähimmät postinumerot

  1. 91670 Rokua–
  2. 91700 Vaala Keskus – Oterma22 140 €
  3. 91710 Jylhämä20 595 €
  4. 91730 Kankari22 011 €
  5. 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
  6. 91750 Liminpuro21 308 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.