Postinumeroalue · Vaala

91780 Neittävä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat87koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 758 €−2 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 91780 Neittävä (Vaala) asui 87 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 64,5 km², joten asukkaita on 1,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 758 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 270. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 12 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 41 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 91780 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 758 €
Keskitulo, asukkaat25 326 €
Mediaanitulo, taloudet45 648 €
Keskitulo, taloudet45 967 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %64 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,9 %
16–191,1 %
20–2912,6 %
30–3913,8 %
40–491,1 %
50–5914,9 %
60–6928,7 %
70–795,7 %
80+6,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (74 henkeä).

Vain perusaste16,2 %
Ylioppilastutkinto2,7 %
Ammatillinen51,4 %
Alempi korkeakoulu25,7 %
Ylempi korkeakoulu4,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset46,0 %
Työttömät5,7 %
Opiskelijat1,1 %
Eläkeläiset31,0 %
Lapset 0–1414,9 %
Muut1,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat41
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet32 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko98,0 m²
Asumisväljyys49,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit112
Työpaikat alueella18

Vaala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vaala

  1. 91790 Nuojua25 145 €
  2. 92830 Veneheitto24 912 €
  3. 91760 Säräisniemi23 549 €
  4. 91720 Oterma22 888 €
  5. 92810 Pelsonsuo22 851 €
  6. 91700 Vaala Keskus – Oterma22 140 €
  7. 91730 Kankari22 011 €
  8. 91750 Liminpuro21 308 €
  9. 91710 Jylhämä20 595 €
  10. 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
  11. 88340 Manamansalo18 471 €

Lähimmät postinumerot

  1. 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
  2. 91750 Liminpuro21 308 €
  3. 91760 Säräisniemi23 549 €
  4. 91790 Nuojua25 145 €
  5. 91800 Tyrnävä28 069 €
  6. 91900 Liminka Keskus28 892 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.