Postinumeroalue · Vaala

91750 Liminpuro

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat61koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 308 €−19 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut8 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 91750 Liminpuro (Vaala) asui 61 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 127,0 km², joten asukkaita on 0,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 308 € vuodessa verojen jälkeen, 19 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 645. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 12 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 8 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 26 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 91750 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 308 €
Keskitulo, asukkaat27 060 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

33 %53 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1518,0 %
16–194,9 %
20–290,0 %
30–398,2 %
40–4914,8 %
50–5914,8 %
60–6914,8 %
70–7916,4 %
80+8,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (49 henkeä).

Vain perusaste22,4 %
Ylioppilastutkinto2,0 %
Ammatillinen67,3 %
Alempi korkeakoulu4,1 %
Ylempi korkeakoulu4,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,4 %
Työttömät6,6 %
Opiskelijat3,3 %
Eläkeläiset34,4 %
Lapset 0–1418,0 %
Muut3,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat26
Henkeä / asuntokunta–
Omistusasunnoissa0 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Asuntojen keskikoko90,9 m²
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit131
Työpaikat alueella3

Vaala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vaala

  1. 91780 Neittävä25 758 €
  2. 91790 Nuojua25 145 €
  3. 92830 Veneheitto24 912 €
  4. 91760 Säräisniemi23 549 €
  5. 91720 Oterma22 888 €
  6. 92810 Pelsonsuo22 851 €
  7. 91700 Vaala Keskus – Oterma22 140 €
  8. 91730 Kankari22 011 €
  9. 91710 Jylhämä20 595 €
  10. 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
  11. 88340 Manamansalo18 471 €

Lähimmät postinumerot

  1. 91720 Oterma22 888 €
  2. 91730 Kankari22 011 €
  3. 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
  4. 91760 Säräisniemi23 549 €
  5. 91780 Neittävä25 758 €
  6. 91790 Nuojua25 145 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.