Postinumeroalue · Vaala

91790 Nuojua

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat116koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 145 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut13 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 91790 Nuojua (Vaala) asui 116 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 33,9 km², joten asukkaita on 3,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 145 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 497. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 12 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 13 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 51 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 91790 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 145 €
Keskitulo, asukkaat25 657 €
Mediaanitulo, taloudet42 954 €
Keskitulo, taloudet42 738 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %62 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1524,1 %
16–194,3 %
20–294,3 %
30–398,6 %
40–4911,2 %
50–5910,3 %
60–6919,8 %
70–7913,8 %
80+3,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (85 henkeä).

Vain perusaste17,6 %
Ylioppilastutkinto2,4 %
Ammatillinen67,1 %
Alempi korkeakoulu10,6 %
Ylempi korkeakoulu2,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,2 %
Työttömät6,0 %
Opiskelijat4,3 %
Eläkeläiset27,6 %
Lapset 0–1423,3 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat51
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko97,9 m²
Asumisväljyys47,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit26
Työpaikat alueella16

Vaala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vaala

  1. 91780 Neittävä25 758 €
  2. 92830 Veneheitto24 912 €
  3. 91760 Säräisniemi23 549 €
  4. 91720 Oterma22 888 €
  5. 92810 Pelsonsuo22 851 €
  6. 91700 Vaala Keskus – Oterma22 140 €
  7. 91730 Kankari22 011 €
  8. 91750 Liminpuro21 308 €
  9. 91710 Jylhämä20 595 €
  10. 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
  11. 88340 Manamansalo18 471 €

Lähimmät postinumerot

  1. 91750 Liminpuro21 308 €
  2. 91760 Säräisniemi23 549 €
  3. 91780 Neittävä25 758 €
  4. 91800 Tyrnävä28 069 €
  5. 91900 Liminka Keskus28 892 €
  6. 91910 Tupos31 751 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.