Postinumeroalue · Vaala
91760 Säräisniemi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 91760 Säräisniemi (Vaala) asui 224 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 58 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 244,5 km², joten asukkaita on 0,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 549 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 051. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 12 postinumeroalueesta.
17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 11,2 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 130 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (207 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Vaala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Vaala
- 91780 Neittävä25 758 €
- 91790 Nuojua25 145 €
- 92830 Veneheitto24 912 €
- 91720 Oterma22 888 €
- 92810 Pelsonsuo22 851 €
- 91700 Vaala Keskus – Oterma22 140 €
- 91730 Kankari22 011 €
- 91750 Liminpuro21 308 €
- 91710 Jylhämä20 595 €
- 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
- 88340 Manamansalo18 471 €
Lähimmät postinumerot
- 91730 Kankari22 011 €
- 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
- 91750 Liminpuro21 308 €
- 91780 Neittävä25 758 €
- 91790 Nuojua25 145 €
- 91800 Tyrnävä28 069 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.