Postinumeroalue · Sastamala

38200 Vammala Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat6 203koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 758 €−10 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut29 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38200 Vammala Keskus (Sastamala) asui 6 203 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 23,7 km², joten asukkaita on 262 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 758 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 977. korkein 2 927 alueesta ja 14. kunnan 17 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 3 473 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 66 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38200 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 758 €
Keskitulo, asukkaat27 498 €
Mediaanitulo, taloudet32 239 €
Keskitulo, taloudet41 699 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %68 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,7 %
16–194,4 %
20–297,7 %
30–399,4 %
40–4910,3 %
50–5911,0 %
60–6914,1 %
70–7917,7 %
80+12,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (5 277 henkeä).

Vain perusaste26,1 %
Ylioppilastutkinto3,8 %
Ammatillinen40,9 %
Alempi korkeakoulu22,2 %
Ylempi korkeakoulu7,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,5 %
Työttömät4,2 %
Opiskelijat5,9 %
Eläkeläiset40,8 %
Lapset 0–1411,7 %
Muut2,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat3 473
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa66 %
Vuokra-asunnoissa32 %
Yksinasuvien taloudet52 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko78,0 m²
Asumisväljyys45,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja54 %
Kesämökit41
Työpaikat alueella2 930

Sastamala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sastamala

  1. 38420 Häijää28 608 €
  2. 38120 Kutala28 256 €
  3. 38140 Kärppälä27 756 €
  4. 38250 Roismala26 747 €
  5. 38100 Karkku26 603 €
  6. 38280 Illo25 680 €
  7. 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €
  8. 38220 Stormi25 207 €
  9. 38470 Hyynilä24 980 €
  10. 38270 Sammaljoki24 785 €
  11. 38300 Kiikka24 311 €
  12. 38360 Kiikoinen24 257 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 38120 Kutala28 256 €
  2. 38130 Ellivuori–
  3. 38140 Kärppälä27 756 €
  4. 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €
  5. 38220 Stormi25 207 €
  6. 38250 Roismala26 747 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.