Postinumeroalue · Salla

98660 Salmivaara

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat126koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 431 €−15 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 98660 Salmivaara (Salla) asui 126 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 153,5 km², joten asukkaita on 0,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 431 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 383. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 13 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 18,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 63 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 98660 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 431 €
Keskitulo, asukkaat25 156 €
Mediaanitulo, taloudet42 246 €
Keskitulo, taloudet43 796 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %72 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,7 %
16–191,6 %
20–294,0 %
30–399,5 %
40–4910,3 %
50–5911,9 %
60–6921,4 %
70–7922,2 %
80+6,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (109 henkeä).

Vain perusaste27,5 %
Ylioppilastutkinto0,9 %
Ammatillinen51,4 %
Alempi korkeakoulu13,8 %
Ylempi korkeakoulu6,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,7 %
Työttömät7,9 %
Opiskelijat2,4 %
Eläkeläiset41,3 %
Lapset 0–1411,9 %
Muut0,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat63
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko92,6 m²
Asumisväljyys49,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit20
Työpaikat alueella2

Salla: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Salla

  1. 98960 Naruska26 868 €
  2. 98620 Pahkakumpu26 076 €
  3. 98950 Saija25 401 €
  4. 98920 Kelloselkä25 162 €
  5. 98930 Kotalankylä24 696 €
  6. 98970 Onkamojärvi23 947 €
  7. 98900 Salla Keskus23 257 €
  8. 98790 Paloperä21 819 €
  9. 98995 Hautajärvi21 655 €
  10. 98600 Kursu21 522 €
  11. 98980 Kallunki – Niemelä20 597 €
  12. 98760 Hirvasvaara – Paloperä17 366 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 98600 Kursu21 522 €
  2. 98620 Pahkakumpu26 076 €
  3. 98630 Ahvenselkä23 387 €
  4. 98710 Joutsijärvi20 806 €
  5. 98720 Suomutunturi18 504 €
  6. 98760 Hirvasvaara – Paloperä17 366 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.