Postinumeroalue · Salla

98960 Naruska

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat47koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 868 €+2 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 98960 Naruska (Salla) asui 47 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 2 244,1 km², joten asukkaita on 0,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 868 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 957. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 13 postinumeroalueesta.

22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 21 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 98960 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 868 €
Keskitulo, asukkaat29 159 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %54 %22 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,5 %
16–198,5 %
20–298,5 %
30–3912,8 %
40–4914,9 %
50–5910,6 %
60–6921,3 %
70–796,4 %
80+8,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (41 henkeä).

Vain perusaste22,0 %
Ylioppilastutkinto7,3 %
Ammatillinen48,8 %
Alempi korkeakoulu9,8 %
Ylempi korkeakoulu12,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset61,7 %
Työttömät4,3 %
Opiskelijat4,3 %
Eläkeläiset19,1 %
Lapset 0–148,5 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat21
Henkeä / asuntokunta–
Omistusasunnoissa0 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Asuntojen keskikoko91,8 m²
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit220
Työpaikat alueella19

Salla: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Salla

  1. 98620 Pahkakumpu26 076 €
  2. 98950 Saija25 401 €
  3. 98920 Kelloselkä25 162 €
  4. 98930 Kotalankylä24 696 €
  5. 98970 Onkamojärvi23 947 €
  6. 98900 Salla Keskus23 257 €
  7. 98660 Salmivaara22 431 €
  8. 98790 Paloperä21 819 €
  9. 98995 Hautajärvi21 655 €
  10. 98600 Kursu21 522 €
  11. 98980 Kallunki – Niemelä20 597 €
  12. 98760 Hirvasvaara – Paloperä17 366 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 98920 Kelloselkä25 162 €
  2. 98930 Kotalankylä24 696 €
  3. 98950 Saija25 401 €
  4. 98970 Onkamojärvi23 947 €
  5. 98980 Kallunki – Niemelä20 597 €
  6. 98995 Hautajärvi21 655 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.