Postinumeroalue · Salla

98920 Kelloselkä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat130koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 162 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä59 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 98920 Kelloselkä (Salla) asui 130 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 59 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 225,1 km², joten asukkaita on 0,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 162 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 487. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 13 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 71 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 98920 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 162 €
Keskitulo, asukkaat28 591 €
Mediaanitulo, taloudet40 779 €
Keskitulo, taloudet48 493 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %65 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,2 %
16–193,8 %
20–293,8 %
30–394,6 %
40–4912,3 %
50–599,2 %
60–6919,2 %
70–7930,0 %
80+10,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (120 henkeä).

Vain perusaste28,3 %
Ylioppilastutkinto0,8 %
Ammatillinen53,3 %
Alempi korkeakoulu14,2 %
Ylempi korkeakoulu3,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset33,8 %
Työttömät2,3 %
Opiskelijat3,1 %
Eläkeläiset54,6 %
Lapset 0–145,4 %
Muut0,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat71
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko98,7 m²
Asumisväljyys56,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit23
Työpaikat alueella98

Salla: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Salla

  1. 98960 Naruska26 868 €
  2. 98620 Pahkakumpu26 076 €
  3. 98950 Saija25 401 €
  4. 98930 Kotalankylä24 696 €
  5. 98970 Onkamojärvi23 947 €
  6. 98900 Salla Keskus23 257 €
  7. 98660 Salmivaara22 431 €
  8. 98790 Paloperä21 819 €
  9. 98995 Hautajärvi21 655 €
  10. 98600 Kursu21 522 €
  11. 98980 Kallunki – Niemelä20 597 €
  12. 98760 Hirvasvaara – Paloperä17 366 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 98840 Ruuvaoja–
  2. 98850 Kuosku21 487 €
  3. 98900 Salla Keskus23 257 €
  4. 98930 Kotalankylä24 696 €
  5. 98950 Saija25 401 €
  6. 98960 Naruska26 868 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.