Postinumeroalue · Salla

98995 Hautajärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat190koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 655 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä59 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut12 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 98995 Hautajärvi (Salla) asui 190 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 59 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 456,3 km², joten asukkaita on 0,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 655 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 575. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 13 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 12 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 22,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 106 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 98995 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 655 €
Keskitulo, asukkaat24 131 €
Mediaanitulo, taloudet35 670 €
Keskitulo, taloudet42 116 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

28 %61 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–152,6 %
16–190,0 %
20–295,8 %
30–397,9 %
40–498,4 %
50–5913,7 %
60–6929,5 %
70–7927,9 %
80+4,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (185 henkeä).

Vain perusaste24,3 %
Ylioppilastutkinto2,7 %
Ammatillinen61,1 %
Alempi korkeakoulu8,6 %
Ylempi korkeakoulu3,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset33,7 %
Työttömät10,0 %
Opiskelijat1,6 %
Eläkeläiset51,1 %
Lapset 0–142,1 %
Muut1,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat106
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet3 %
Asuntojen keskikoko93,0 m²
Asumisväljyys55,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit133
Työpaikat alueella35

Salla: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Salla

  1. 98960 Naruska26 868 €
  2. 98620 Pahkakumpu26 076 €
  3. 98950 Saija25 401 €
  4. 98920 Kelloselkä25 162 €
  5. 98930 Kotalankylä24 696 €
  6. 98970 Onkamojärvi23 947 €
  7. 98900 Salla Keskus23 257 €
  8. 98660 Salmivaara22 431 €
  9. 98790 Paloperä21 819 €
  10. 98600 Kursu21 522 €
  11. 98980 Kallunki – Niemelä20 597 €
  12. 98760 Hirvasvaara – Paloperä17 366 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 98960 Naruska26 868 €
  2. 98970 Onkamojärvi23 947 €
  3. 98980 Kallunki – Niemelä20 597 €
  4. 99100 Kittilä Keskus27 900 €
  5. 99110 Kaukonen27 106 €
  6. 99120 Kallo21 982 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.