Postinumeroalue · Salla

98930 Kotalankylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat81koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 696 €−6 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 98930 Kotalankylä (Salla) asui 81 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 132,5 km², joten asukkaita on 0,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 696 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 647. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 13 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 40 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 98 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 98930 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 696 €
Keskitulo, asukkaat27 787 €
Mediaanitulo, taloudet40 894 €
Keskitulo, taloudet49 302 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

34 %45 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,6 %
16–197,4 %
20–293,7 %
30–397,4 %
40–498,6 %
50–597,4 %
60–6922,2 %
70–7921,0 %
80+13,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (71 henkeä).

Vain perusaste28,2 %
Ylioppilastutkinto1,4 %
Ammatillinen52,1 %
Alempi korkeakoulu12,7 %
Ylempi korkeakoulu5,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset29,6 %
Työttömät4,9 %
Opiskelijat7,4 %
Eläkeläiset45,7 %
Lapset 0–148,6 %
Muut3,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat40
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa98 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko85,0 m²
Asumisväljyys43,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit36
Työpaikat alueella6

Salla: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Salla

  1. 98960 Naruska26 868 €
  2. 98620 Pahkakumpu26 076 €
  3. 98950 Saija25 401 €
  4. 98920 Kelloselkä25 162 €
  5. 98970 Onkamojärvi23 947 €
  6. 98900 Salla Keskus23 257 €
  7. 98660 Salmivaara22 431 €
  8. 98790 Paloperä21 819 €
  9. 98995 Hautajärvi21 655 €
  10. 98600 Kursu21 522 €
  11. 98980 Kallunki – Niemelä20 597 €
  12. 98760 Hirvasvaara – Paloperä17 366 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 98850 Kuosku21 487 €
  2. 98900 Salla Keskus23 257 €
  3. 98920 Kelloselkä25 162 €
  4. 98950 Saija25 401 €
  5. 98960 Naruska26 868 €
  6. 98970 Onkamojärvi23 947 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.