Postinumeroalue · Salla

98900 Salla Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 013koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 257 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 98900 Salla Keskus asui 2 013 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 955,0 km², joten asukkaita on 2,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 257 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 133. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 13 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 084 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 64 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 98900 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 257 €
Keskitulo, asukkaat25 492 €
Mediaanitulo, taloudet33 081 €
Keskitulo, taloudet39 852 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %69 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,7 %
16–194,0 %
20–297,0 %
30–397,5 %
40–499,5 %
50–5911,8 %
60–6921,0 %
70–7916,5 %
80+12,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 779 henkeä).

Vain perusaste26,9 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen49,7 %
Alempi korkeakoulu16,6 %
Ylempi korkeakoulu5,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,0 %
Työttömät5,0 %
Opiskelijat4,5 %
Eläkeläiset43,5 %
Lapset 0–148,9 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 084
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa64 %
Vuokra-asunnoissa33 %
Yksinasuvien taloudet51 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko80,3 m²
Asumisväljyys46,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja17 %
Kesämökit400
Työpaikat alueella776

Salla: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Salla

  1. 98960 Naruska26 868 €
  2. 98620 Pahkakumpu26 076 €
  3. 98950 Saija25 401 €
  4. 98920 Kelloselkä25 162 €
  5. 98930 Kotalankylä24 696 €
  6. 98970 Onkamojärvi23 947 €
  7. 98660 Salmivaara22 431 €
  8. 98790 Paloperä21 819 €
  9. 98995 Hautajärvi21 655 €
  10. 98600 Kursu21 522 €
  11. 98980 Kallunki – Niemelä20 597 €
  12. 98760 Hirvasvaara – Paloperä17 366 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 98830 Martti – Ruuvaoja22 450 €
  2. 98840 Ruuvaoja–
  3. 98850 Kuosku21 487 €
  4. 98920 Kelloselkä25 162 €
  5. 98930 Kotalankylä24 696 €
  6. 98950 Saija25 401 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.