Postinumeroalue · Salla

98980 Kallunki – Niemelä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat36koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 597 €−22 % vs. koko maa
Keski-ikä61 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 98980 Kallunki – Niemelä (Salla) asui 36 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 61 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 335,0 km², joten asukkaita on 0,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 597 € vuodessa verojen jälkeen, 22 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 743. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 13 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 20 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 98980 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 597 €
Keskitulo, asukkaat22 549 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

34 %54 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–152,8 %
16–190,0 %
20–292,8 %
30–398,3 %
40–495,6 %
50–5919,4 %
60–6927,8 %
70–7927,8 %
80+5,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (35 henkeä).

Vain perusaste25,7 %
Ylioppilastutkinto5,7 %
Ammatillinen51,4 %
Alempi korkeakoulu14,3 %
Ylempi korkeakoulu2,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,1 %
Työttömät11,1 %
Opiskelijat0,0 %
Eläkeläiset44,4 %
Lapset 0–142,8 %
Muut5,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat20
Henkeä / asuntokunta–
Omistusasunnoissa0 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Asuntojen keskikoko93,2 m²
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit119
Työpaikat alueella6

Salla: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Salla

  1. 98960 Naruska26 868 €
  2. 98620 Pahkakumpu26 076 €
  3. 98950 Saija25 401 €
  4. 98920 Kelloselkä25 162 €
  5. 98930 Kotalankylä24 696 €
  6. 98970 Onkamojärvi23 947 €
  7. 98900 Salla Keskus23 257 €
  8. 98660 Salmivaara22 431 €
  9. 98790 Paloperä21 819 €
  10. 98995 Hautajärvi21 655 €
  11. 98600 Kursu21 522 €
  12. 98760 Hirvasvaara – Paloperä17 366 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 98950 Saija25 401 €
  2. 98960 Naruska26 868 €
  3. 98970 Onkamojärvi23 947 €
  4. 98995 Hautajärvi21 655 €
  5. 99100 Kittilä Keskus27 900 €
  6. 99110 Kaukonen27 106 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.